To shear you will either need hand shears or electric. Electric are expensive. Hand shears take a lot of time but for one sheep are pretty cheap (under 40 dollars). Premier products out of Iowa is a good place to start. Once you get the fleece off, pick out the stomach wool and from around...
I live in Wyoming. We are an energy based state and always have been. I have told everyone for the past 10 years that methane gas was a temporary job system. We all knew it but these guys put all of their eggs in this and now, right in the middle of a national crisis, the industry is done...
I didn't even know Vanilla had gluten. I get pure Vanilla from Mexico. My daughter and her husband visit there often as his family is still there. They always get me some. Would pure stuff have gluten? Since the label is in Spanish I can't tell.
I heat it on the stove, put hot water in a cooler, put the yogurt in glass jars and put the jars in the water. Then about 12 or 13 hours later I have yogurt. My friend uses a thermos. Its a pain to clean.
Rhubarb dump cake is awesome
yellow cake- make it and pour in cake pan
pour 2 cups heavy cream
2 cups sugar
2 cups rhubarb
Bake, serve with whipped cream--now I am getting hungry!
I also am torn, not about which treatment so much as government involvement, and people who sell snake oil treatments. I know that some of the natural alternatives are very effective so don't get me wrong. I also am a nurse and the daughter of 2 cancer survivors who used the normal medicine...