Search results

  1. Niele da Kine

    Anyone make their own pasta?

    But noodle making is fun enough that you can probably talk your family into helping make it, don't you think?
  2. Niele da Kine

    Avocado tree question

    Avocados grown from seed will make fruit. All over the place, tons of fruit, but it takes quite a few years before you will get your first crop. Bees love avocado trees when they are in bloom. Usually the shorter multiple branched trees have better fruit but I don't know why. We have a...
  3. Niele da Kine

    What am I, the humane society?!?!?!?!?!?

    Folks may not be able to afford pet food anymore and think if they drop their pet off at a shelter it will be euthanized. Just sheer speculation but I've been thinking when our old dog dies, we won't get a replacement for him so folks worse off may have to have a more immediate answer. If you...
  4. Niele da Kine

    power company issues

    If you used that much electricity in our neighborhood, your electric bill would be around $750. There isn't a choice in power companies here, either, but we are completely off the grid and have been for decades. If you are using that much electricity, though, a system sized to make that much...
  5. Niele da Kine

    Wind or Solar?

    Cost effective is determined by the cost of power in your area and the size of the array on your roof. Our system paid for itself within five years - but our electric rates are over forty cents per kilowatt hour and we put a fairly small system on the roof. After the first part was paid for...
  6. Niele da Kine

    How are the gas prices in your area?

    It's in the mid $4s now and diesel is kissing $5. I pretty much drive with my neighbor to town. We've been consolidating trips to town for the past several years, though, so I dunno anything else we can do to use less. Her car is a VW TDI diesel which gets somewhere around 55 mpg but Hilo...
  7. Niele da Kine

    What did you do to MAKE money today?

    Dropped off the first yarn consignment to a yarn store today and even made a few sales. If/when all if it sells, there should be about $342 in yarn sales. They get an additional 20% on top of that which the store gets to keep so I think they are real reasonable about their commission rates...
  8. Niele da Kine

    Sham Wow Instead of Paper Towel

    To drain greasy foods, there are some handy wire racks which fit on the sides of the pan which work well for draining foods. Especially since the grease all goes back into the pan and the wire rack is in a warm area so the food stays warm, too. If you haven't completely kicked the paper towel...
  9. Niele da Kine

    SC wants their own currency!

    Actually, for any town, city or state to have their own currency is a good idea. It keeps the money circulating in their own area which encourages business since it can't be spent anywhere else. How many folks shop at some place that sends the money away? You go to WalMart and the money...
  10. Niele da Kine

    Sewing for $$

    Folks pay big money for wedding dresses and each wedding usually has "the" dress plus a half dozen attendants dresses as well. Those are usually really fussy folks, though. Depending on your zoning, you may be allowed to have a home based business. Check your local ordinance laws if you are...
  11. Niele da Kine

    Anyone make their own pasta?

    A "recipe" I use for pasta is to crack an egg into the mixer bowl, add in two tablespoons of broth/water/milk/coffee (whatever liquid I either have at hand or think will go good with the pasta recipe I plan to use), a pinch of salt and can also add herbs, a tiny bit of oil, a bit of sugar...
  12. Niele da Kine

    How are the gas prices in your area?

    Shootz! We are happy that it went down to $3.79 a gallon for gas and diesel is just under $4 a gallon now, too. The farm tractor frontloader/backhoe uses diesel, everything else is gas. We can get a farm subsidy for discounted diesel but we haven't done the paperwork since it is a very small...
  13. Niele da Kine

    Cheapest way to raise meat to eat

    ChickenPotPie, you may want to have your kids re-think the color coded hatching unless they have something they want to do that will use up all the extra roosters. Unless you want to grow them out yourself, hatching sex-link chicks pretty much means a lot of extra unwanted roosters that won't...
  14. Niele da Kine

    Grain Mill Recommendations

    We got a Grainmaker mill a year ago at Christmas. It's a great grinder although I'm still waiting for my DH to fix the hit-or-miss engine so it can be motorized. It cranks pretty easy by hand, though. Mostly I do wheat in it and one pass will grind it very fine for bread...
  15. Niele da Kine

    bread making

    Yeast for bread is cheap if you buy it in the several pound packages instead of those silly little packets. I think I get three pounds of Red Star yeast for about $4 at Costco and our local grocery has it for about $6. It takes a long time to go through three pounds of yeast and I bake at...
  16. Niele da Kine

    Got my antique sewing machine!!!!

    When you need more fabric, you can check these folks out: http://www.gotfabric.com/ If you are ever in Hilo on the Big Island, don't miss going into their store, they've got about a quarter acre of aloha fabrics.
  17. Niele da Kine

    re best source for bulk heirloom seeds for vegetables

    I think the last large order I got was from Vermont Bean Seed Company.
  18. Niele da Kine

    Anyone make their own pasta?

    Our first pasta machine was a hand crank machine about four inches wide we found at a yard sale for less than $5. We found a wider one at a different garage sale several years later, invested $3 in that one and gave the first pasta machine to our neighbor. Then at yet again a different yard...
  19. Niele da Kine

    Does anyone use old carpet for garden walkways?

    Centipedes. Really big fat centipedes which like to sting live under carpet put in the garden. Ick! Perhaps your centipedes aren't as big and nasty?
  20. Niele da Kine

    Prep or financial smarts.

    I like to pay bills quarterly whenever possible. If it is a small monthly fee sort of bill such as our $15 a month association fee, I just pay it quarterly. Saves a stamp as well as hassle. Our water bill runs about $20 - $30 a month so that gets paid quarterly. There is an online service...
Top