Wannabefree
Little Miss Sunshine
- Joined
- Sep 27, 2010
- Messages
- 13,397
- Reaction score
- 712
- Points
- 417
So I need to try this too, but with a twist. I want to post what we eat and break down the cost per meal instead of sticking to $35 a week per person. I can't keep up or figure it that way. I get a TON of free stuff, trade with neighbors, barter, etc. and have no clue how to figure it all in as to how much I spent each week per meal. so I am going to make an attempt to figure real pricing and apply it to what we eat. I cook BIG meals so I can skip cooking some days altogether too. Maybe it'll work I dunno...don't let me confuse anyone with my backwards way of doing it though 
Tonight I made (4)14 inch pizzas, sent one to the neighbors. Cost of the pizzas:
$5 cheese (neighbor bought it to keep her in pizzas
)
$3 ingredients to make homemade crusts
$2 pepperoni
$2 home canned pizza sauce (tomatoes were free so it didn't really cost me that much)
-------------
$12 total divided by 4 pizzas= $3.00 per meal sometimes we have leftovers from one.
Last nights dinner was a homegrown chicken I cut up, homemade biscuits, and a can of greens. leftovers were todays lunch.
Cost of dinner/lunch
$6? chicken..I think that's about what they go for whole around here anyway. Has been a LONG time since I bought a whole chicken
That's about what I had in it so I'll go with $6 and if anyone wants to correct me about local price(Pinky) please help
So......
$6 chicken
$.25 breading and spices
$.75 greens
$.50 pan of homemade biscuits from scratch
--------------
$7.5 total divided by 2 full meals $3.75 per meal
breakfast was homemade bread with homemade jam
bread is about $.75 a loaf, we ate a half loaf..
$.37 bread
$.25 worth of jam(neighbor bought the strawberries, Sure Jell, and sugar, so again I didn't pay for it really, I just made it but regular jam is about $2 a jar)
---------------
$.62 for breakfast
Total for DAY ONE $7.37 real cost (MY true cost, closer to $5.00 by my guesstimation)
ETA: Adding in the cost of drinks for the three of us...average $2 daily so Day ONE would actually be closer to $9.37 real cost, or $7 true cost. Still, not too bad, but I can't believe I forgot that

Tonight I made (4)14 inch pizzas, sent one to the neighbors. Cost of the pizzas:
$5 cheese (neighbor bought it to keep her in pizzas

$3 ingredients to make homemade crusts
$2 pepperoni
$2 home canned pizza sauce (tomatoes were free so it didn't really cost me that much)
-------------
$12 total divided by 4 pizzas= $3.00 per meal sometimes we have leftovers from one.
Last nights dinner was a homegrown chicken I cut up, homemade biscuits, and a can of greens. leftovers were todays lunch.
Cost of dinner/lunch
$6? chicken..I think that's about what they go for whole around here anyway. Has been a LONG time since I bought a whole chicken

$6 chicken
$.25 breading and spices
$.75 greens
$.50 pan of homemade biscuits from scratch
--------------
$7.5 total divided by 2 full meals $3.75 per meal
breakfast was homemade bread with homemade jam
bread is about $.75 a loaf, we ate a half loaf..
$.37 bread
$.25 worth of jam(neighbor bought the strawberries, Sure Jell, and sugar, so again I didn't pay for it really, I just made it but regular jam is about $2 a jar)
---------------
$.62 for breakfast
Total for DAY ONE $7.37 real cost (MY true cost, closer to $5.00 by my guesstimation)
ETA: Adding in the cost of drinks for the three of us...average $2 daily so Day ONE would actually be closer to $9.37 real cost, or $7 true cost. Still, not too bad, but I can't believe I forgot that
