Denim Deb
More Precious than Rubies
- Joined
- Oct 21, 2010
- Messages
- 14,993
- Reaction score
- 619
- Points
- 417
I had a call today from a friend of mine that has a daycare. For those that don't know, I'm a naturalist and am quite good at teaching children about nature. She wants me to do a weekly nature lesson and will pay me. Since it's so close to my house (less than 2 miles away), I probably won't charge her a lot. But, this has given me an idea for fall.
For quite some time now, I've longed to be able to do nature lessons and get paid for it. I got to thinking there's probably other day cares that might be interested in nature lessons as well as home school groups, etc. I'm thinking an hour long lesson which would include some type of craft depending on the lesson.
I don't need ideas on lessons, though I may need some ideas for crafts. But what I do need are ideas for how to advertise and market this. I also need an idea as to how much to charge for this. I had thought of a flat rate. But, some groups would probably be larger than others, which would mean I'd need more in the way of craft supplies.
Another idea I had though not for this summer but next is to offer a weekly nature program which would last for a few hours in the morning. They have something like this during the summer at the nature center, but for those kids that are in daycare, they can't go.
So, how much would be a fair price to charge per child for this type of program, both the hourly one and the summer one?
For quite some time now, I've longed to be able to do nature lessons and get paid for it. I got to thinking there's probably other day cares that might be interested in nature lessons as well as home school groups, etc. I'm thinking an hour long lesson which would include some type of craft depending on the lesson.
I don't need ideas on lessons, though I may need some ideas for crafts. But what I do need are ideas for how to advertise and market this. I also need an idea as to how much to charge for this. I had thought of a flat rate. But, some groups would probably be larger than others, which would mean I'd need more in the way of craft supplies.
Another idea I had though not for this summer but next is to offer a weekly nature program which would last for a few hours in the morning. They have something like this during the summer at the nature center, but for those kids that are in daycare, they can't go.
So, how much would be a fair price to charge per child for this type of program, both the hourly one and the summer one?