The ones I got as a kid didn't but for the last few years they all have regardless of the store or brand. If they don't go mushy, they mold.
Right. Though I don't buy precut anything other than shredded cheese which the local store doesn't charge extra for.
If it's produce, other than...
GAH! I can't find the chart but did see a reference to them being 10 and change a day for 2 people at the thrifty level. Any idea where they hid that chart?
UGHHHHHH I HATE MAKING PASTA BY HAND!!!! I don't mind bread but do I really have to make pasta?
Oh, I know, I was just hoping to hear other people's experiences to validate mine and to hear different thoughts. It's good for me :)
Yeah, I know, but I just CAN'T. I really get squicked by the...
I remember that! I wonder if anyone here would be interested in doing something like that with me? It's a lot more fun/less depressing than doing alone and it can really help jumpstart a budget.
Yeah, I can do that easily enough.
HAHAHA! Oh, I know, but try fitting milk and fruit for the week into the fridge? No room left for anything else! My kids easily eat a bag of clementines in one day. I can't tell you how many they'd eat if I didn't cut them off at one! Even the 12 month...
Um... bc I'm a coward?
But I rent and the house is up for sale. It probably WON'T be sold, but I still hesitate to lay out money for much, just in case. In the past, every (and I mean without exception!) time I planted a garden, SOMETHING happened to force us to move.
I totally agree, but...
We've tried several other brands but they're very uncomfortable. Not only is she miserable, she spends so much time yanking on them in her sleep that they end up leaking all over.
I'm guessing my daughter is a lot older, since she monitors her own drinking and bathroom going, but yes, she...
My husband, a good friend and I have all been able to find work to do from home at www.elance.com and www.guru.com. You can start off with a free account and see if you like it before deciding to pay, so you're not out any money just to try.
We do a lot of bulk cooking. We cook dried beans and use those over and over until they're gone. Or we make bread, then use the leftover dough to make small single serving pizza crusts, which my son takes to school with him with a small cup of sauce and a baggie of preshredded cheese. He...
What about things that don't keep for a whole week? Or stuff you don't have enough room for? I have a small enough refridgerator so that buying 4 gallons of milk (we go through about half a gallon a day between the six of us) isn't practical. Same with fresh fruit.
I wonder what they consider...
My daughter wets the bed and we use Good Nites brand diapers for her, since she doesn't fit the smaller brands and the no name versions we've tried were uncomfortable. The cloth diaper seamstresses we've spoken to said that by her age, the bladder capacity was too large for her to be able to...
I'm completely at a loss for how to figure this out.
I'm supposed to pay 300 or so a month to the oil company based on a budget plan, but I don't think we're using nearly as much as the predicted amount since we keep the heat ridiculously low and are using wood. Can I call them and ask them...
I'm about to sit down and create a budget as the first step in getting our finances out of the condition they are in. We have a fairly stable income, but are having trouble making ends meet from poor money management skills.
When I lived in New York City, I had a grocery budget that I broke...