1. Dismiss Notice
  2. Official SS Poll: What do you do to eliminate bills / cut down expenses?
    CLICK HERE!
    (if you are logged in, this notice can be dismissed using the "x" to the top right of the notice)

    Dismiss Notice
  3. WW2 Rationing Recipes - Canadian and British - Featured Thread
    CLICK HERE!
    (if you are logged in, this notice can be dismissed using the "x" to the top right of the notice)

    Dismiss Notice
  4. SS Picture of the Week (POW) - Submit your Pics Now !!
    Click HERE!
    (if you are logged in, this notice can be dismissed using the "x" to the top right of the notice)

    Dismiss Notice

Official SS Poll: What do you do to eliminate bills / cut down expenses?

Discussion in 'Official SS Contests, Polls, Etc.' started by Support, Oct 12, 2016.

?

What do you do to eliminate bills / cut down expenses?

  1. Make your own ______ (e.g. bread, laundry detergent, shampoo, etc.)

    42 vote(s)
    68.9%
  2. Maintain a vegetable / fruit garden

    51 vote(s)
    83.6%
  3. Raise my own livestock

    40 vote(s)
    65.6%
  4. Use discount coupons

    20 vote(s)
    32.8%
  5. Recycle / Repurpose

    51 vote(s)
    83.6%
  6. Buy at Thrift shops

    43 vote(s)
    70.5%
  7. Can / Preserve / Freeze your own

    50 vote(s)
    82.0%
  8. Cook at home and avoid eating at restaurants

    53 vote(s)
    86.9%
  9. Others: (Please specify)

    17 vote(s)
    27.9%
Multiple votes are allowed.
  1. Jan 18, 2017
    tortoise

    tortoise Wild Hare

    Joined:
    Nov 9, 2009
    Messages:
    3,690
    Likes Received:
    1,507
    Trophy Points:
    327
    Location:
    USDA Zone 3b/4a
    "How can I do all this frugal stuff and still be spending so much money?" :barnie

    I analyzed my spending patterns. I shop wisely online and TERRIBLY in person! Especially transactions under $40 and those at thrift stores. Thrift stores = not thrifty for me.:eek:

    My goal is grocery bill of $116/month for family of 4 ($100/month for local grocery, $55 every 3 months for online order which is $50 minimum for free shipping), plus not buying household and hygiene items for 4 months. and 2017 is the year of no thrift store shopping. :hit

    Good thing I love online shopping. :lol:
     
    Hinotori likes this.
  2. Jan 19, 2017
    frustratedearthmother

    frustratedearthmother Sustainability Master

    Joined:
    Mar 11, 2012
    Messages:
    14,221
    Likes Received:
    6,338
    Trophy Points:
    403
    Location:
    USDA 9a
    Just for a couple of hours, lol!
     
    NH Homesteader likes this.
  3. Jan 19, 2017
    Mini Horses

    Mini Horses Super Self-Sufficient

    Joined:
    Sep 2, 2015
    Messages:
    2,730
    Likes Received:
    2,406
    Trophy Points:
    242
    Location:
    coastal VA
    Well NH Homesteader sure has "hot tub" weather! :lol:

    Wood burning -- used to have Gatling stove and could adjust the burn by the air control. So, if you have a way to reduce the inflow of air to the firebox, that will "bank" the wood into coals for a sloooowww burn. Saves wood, same heat.

    Tortoise -- you will sure SAVE if you don't go into the store.:)
    Your $100 months should work if you grow enough of your own foods and be very selective about what you buy. Chickens for eggs/meat and a goat for milk, cheese, yogurt, at your farm. It does take work, planning and control. No junk food. It will be tight so keep a list on frig so you have one at store. Stop impulse buying.
     
    tortoise likes this.
  4. Jan 19, 2017
    lcertuche

    lcertuche Almost Self-Reliant

    Joined:
    Aug 26, 2016
    Messages:
    980
    Likes Received:
    623
    Trophy Points:
    163
    A rick is 4x4x8 ft. of wood. Two ricks make a cord.
     
    NH Homesteader likes this.
  5. Jan 19, 2017
    lcertuche

    lcertuche Almost Self-Reliant

    Joined:
    Aug 26, 2016
    Messages:
    980
    Likes Received:
    623
    Trophy Points:
    163
    To save money write every purchase down to find out where it all is going. Sometimes we get in the habit of buying something without thinking. I use to always get a bottled soda or water every time I checked out and then DH did the same, and then then Wildbunch. Finally it was no less than $6 at checkout just for a drink. I rarely buy drinks any more but DH and the Wildbunch still will grab one but now they get them from the .50 cent machine out front of the store so we are down $2.50 because it's only the 4 or 5 getting the canned sodas instead of bottled. Buying lunch every day or grabbing a coffee before work, hitting the snack machines on break. It adds up if you don't know where the money is going.
     
    tortoise and Mini Horses like this.
  6. Jan 19, 2017
    NH Homesteader

    NH Homesteader Super Self-Sufficient

    Joined:
    Sep 7, 2016
    Messages:
    7,087
    Likes Received:
    4,677
    Trophy Points:
    297
    Wow that's cheap! A cord here is around $200 green, $250 dry.
     
  7. Jan 19, 2017
    Mini Horses

    Mini Horses Super Self-Sufficient

    Joined:
    Sep 2, 2015
    Messages:
    2,730
    Likes Received:
    2,406
    Trophy Points:
    242
    Location:
    coastal VA
    Icertuche is correct -- that's WHY all the single drink coolers, candy bars, etc. are AT THE CHECKOUT. It's like never go shopping hungry. Maybe, leave the family home when groc shopping & save the $2.50? You will probably buy less, too.

    I usually have bottles (& jugs) of water in my car/truck, so that I don't HAVE to stop for a drink. Normally you will find some kind of snack in there -- cranola bars, nuts, apples, etc. -- better for you than many of the fast foods and far, far less expensive. I rarely eat at a fast food. I also refill the water bottles from home, nice, free well water. Carry a sandwich on way out.

    When $$$ is tight you soon learn to watch every penny. Why spend $1.25 for water when I have it free? Haven't bought milk at a store in a long, long time, or eggs in years.
     
  8. Jan 19, 2017
    tortoise

    tortoise Wild Hare

    Joined:
    Nov 9, 2009
    Messages:
    3,690
    Likes Received:
    1,507
    Trophy Points:
    327
    Location:
    USDA Zone 3b/4a
    Mini Horses, I think $100/month is doable! We have meat chickens and laying chickens and incubate our own. We have sheep for meat. DH hunts on our property for venison too. June - Oct we eat produce from our garden and preserve as much as possible for winter/spring. We have blueberries, raspberries, apples. We have pears and cherry trees planted, not sure how long until they produce. My dairy goat died last year, so I'm waiting to get a bottle baby this spring and then another year before getting milk.

    $100/month is for dairy products, beer, chips (so DH doesn't revolt), fresh veggies in winter. The balance of $100/month and the extra $55 every few months for flour, sugar, oats, rice, etc.
     
    frustratedearthmother likes this.
  9. Jan 19, 2017
    Mini Horses

    Mini Horses Super Self-Sufficient

    Joined:
    Sep 2, 2015
    Messages:
    2,730
    Likes Received:
    2,406
    Trophy Points:
    242
    Location:
    coastal VA
    Ya got it, girl! Sometimes a little beer or wine is needed. LOL
     
    frustratedearthmother likes this.
  10. Mar 10, 2017
    Mini Horses

    Mini Horses Super Self-Sufficient

    Joined:
    Sep 2, 2015
    Messages:
    2,730
    Likes Received:
    2,406
    Trophy Points:
    242
    Location:
    coastal VA
    Today I was up at 4:30 & at feed store when they unlocked the door at 8AM. Then back for trailer to go get a load of lime for the fields, before the rain predicted for Sun-Wed. Well it was nice when I got up, now? -- winds about 35mph. Can't spread lime...but, will between now & Sunday night. It's all covered and ok until I get to it.

    On way home, I stopped at our "Habitat" resale store. Occasionally some good stuff happens, not always BUT with wind I knew I was slowed for farm work. Take a look.

    Glory be!! I find a dehydrator for $8. :) Not fancy, not all the bells and whistles but, looks to never have been used. It's box shows signs of sitting near a window for a long time judging from the sun fade on one side. Been wanting one but, $300 for an Excaliber was just not for me. I mean, I don't know if I will even WANT to use it often. This is a Ronco and a 3 tray model (no longer made, just 5 tray ones) and inside there were 4 trays. Heck the extra tray was $9.95 on the website. So, I download the book for the 5 tray -- same unit -- and I'm ready to roll, er to dry. If I like the effort, I can move on up to the bigger & better ones. Until then, el cheapo runs.

    Also got 15 wide mouth pint canning jars, with rings for 25cent each. I buy when I find them.

    OK, now I need to find something to dehydrate. There are some potatoes in the kitchen (they were free!) I'll whip out that mandolin slicer and make chips. :lol:
     
    sumi, lcertuche and tortoise like this.

Share This Page